Strona główna Czytelnia
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» CZYTELNIA » WYKAZ WEDŁUG AUTORÓW (111)   
M E N U

Według autorów

Według tytułów

Wyszukiwanie

Nowości wydawnicze



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




Bp dr Marian Zimałek

Słudzy Boży Diecezji Sandomierskiej

1. Sługa Boży bp Piotr Paweł Gołębiowski (1902-1980)

Urodził się w Jedlińsku k/Radomia 10 czerwca 1902 r. jako drugie z dziewięciorga dzieci małżonków Jana i Heleny Gołębiowskich. Z domu rodzinnego wyniósł żywą wiarę w Boga i gorące nabożeństwo do Matki Najświętszej. Od dzieciństwa marzył o kapłaństwie. Po ukończeniu Gimnazjum w Radomiu, studiował w Seminarium Duchownym w Sandomierzu i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie; święcenia kapłańskie przyjął w 1924 r.; był profesorem i ojcem duchownym alumnów, duszpasterzował w Baćkowicach, Radomiu i w Koprzywnicy; konsekrowany na biskupa 28 lipca 1957 r. pełnił posługę pasterska z wielkim poświęceniem przez 23 lata, organizował duszpasterstwo na miarę czasów posoborowych, koncentrując się na rodzinie, budzeniu powołań duchownych, zabiegach o trzeźwość, niesieniu pomocy potrzebującym. Przygotował i przeprowadził obchody 150-lecia istnienia Diecezji Sandomierskiej i Seminarium Duchownego, koronacje obrazów Najświętszej Maryi Panny w Studziannie, Wysokim Kole i Błotnicy, peregrynację wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, rekolekcje trzeźwościowe zwane fatimskimi i uroczystości jubileuszowe 1000-lecia Sandomierza. Przeciwstawił się skutecznie władzy ludowej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła w Polsce poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Doznał z tego powodu wielu niesprawiedliwości, upokorzeń i krzywd. Zmarł w Nałęczowie podczas odprawiania Mszy św. 2 listopada 1980 r. i został pochowany pod katedrą w krypcie biskupów sandomierskich; jego następca, czyniąc zadość licznym prośbom kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich wszczął proces beatyfikacyjny w 1995 r., zakończony po dwóch latach i akta przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Pamięć o bp. Piotrze przeradza się w moralną pewność o jego wiecznej chwale, a czas pozwala coraz wyraźniej dostrzec heroizm jego życia i cnót, oddania bez reszty Bogu i ludziom. Ta pewność moralna rodzi potrzebę ufnej modlitwy o łaskę wyniesienia go na ołtarze.

Modlitwa o beatyfikację
Duchu Święty,
Który serce biskupa Piotra
rozpaliłeś wielką miłością
do Najświętszego Sakramentu
i bezgranicznym zawierzeniem
Niepokalanej Dziewicy,
uczyń go orędownikiem
naszych spraw przed Bogiem,
a mnie udziel łaski .......
o którą z ufnością proszę
za jego wstawiennictwem.
Amen.

2. Sługa Boży ks. Wincenty Granat (1900-1979)

Urodził się 1 kwietnia 1900 r. w Ćmielowie. Szkołę średnią i studia seminaryjne ukończył w Sandomierzu, gdzie w 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W r. 1923 podjął studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które uwieńczył stopniem doktora filozofii i teologii. Po powrocie do diecezji pełnił funkcje prefekta szkół powszechnych a później średnich w Radomiu, od r. 1933 był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, do roku 1958 wykładał niektóre działy filozofii i teologię dogmatyczną; w 1952 r. został zatrudniony w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako zastępca profesora teologii dogmatycznej; w r. 1956 uzyskał tytuł docenta, a w cztery lata później otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego. Poza intensywną pracą naukową, której owocem jest przede wszystkim wielotomowa "Dogmatyka Katolicka", ks. Granat piastował stanowisko prodziekana Wydziału Teologicznego KUL, pełnił funkcję dyrektora Konwiktu Księży Studentów, w 1965 r. został rektorem KUL, w roku następnym członkiem Rady Honorowej Międzynarodowego Kongresu poświęconego teologii Soboru Watykańskiego II; w 1970 r. z powodu kłopotów zdrowotnych zrzekł się funkcji rektora i zamieszkał w Niezdowie k/Opola Lubelskiego u Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, gdzie kontynuował działalność pisarską i duszpasterską; w 1977 r. wrócił do Sandomierza; w tym samym roku Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL przyznał mu nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego za całokształt działalności naukowej, a w rok później medal "Za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego"; zmarł 11 grudnia 1979 r., środowisko Uczelni obdarzyło go tytułem "doctor humanus"-"doktor ludzki"; proces beatyfikacyjny w toku. Sługa Boży był człowiekiem wielkiej wiedzy i kultury osobistej, promieniował mądrością i ojcowską dobrocią, prostotą i pokorą. Jego dewizą życiową były słowa św. Pawła: "czynić prawdę w miłości" (Ef 4,15).

Modlitwa o beatyfikację
Boże, Źródło mądrości i dobroci,
Ty wezwałeś swego sługę Wincentego
do uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusowym
i udzieliłeś mu daru
głoszenia prawdy w miłości,
spraw łaskawie,
abyśmy coraz głębiej poznawali Twoją naukę
i według niej żyli. Amen.

Przez zasługi Pana naszego, Jezusa Chrystusa
i wstawiennictwo Twego sługi Wincentego
racz udzielić mi łaski, o którą z wiara proszę.

3. Sługa Boży ks. Antoni Tworek (1897-1942)

Urodził się 5 stycznia 1897 r. we wsi Łoniów k/Sandomierza, po ukończeniu szkoły podstawowej w miejscowości rodzinnej i Męskiego Gimnazjum w Sandomierzu odbył studia filozoficzno-teologiczne w Sandomierskim Seminarium Duchownym (1915-1920), święceń kapłańskich udzielił mu bp Marian Ryx 30.05.1920 r.; jako wikariusz pracował w parafii Ćmielów; w 1922 r. rozpoczął studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem z prawa kanonicznego; pod koniec roku 1926 wyjechał do Francji, gdzie pracował jako kapelan emigracyjny; w 1930 r. powrócił do kraju, bp Ryx mianował go notariuszem Trybunału Diecezjalnego i rektorem kościoła św. Jakuba w Sandomierzu; był spowiednikiem alumnów, kuratorem Domu Księży Emerytów i sekretarzem czasopisma diecezjalnego "Prawda Katolicka"; ks. Tworek włączył się również w pracę społeczną, pełnił funkcję patrona Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich i był asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Mężów i Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet; w 1936 r. został wybrany na członka zarządu Stowarzyszenia Kupców Chrześcijańskich, a w roku następnym doprowadził do zawiązania Chrześcijańskiej Kasy Bezprocentowej, w której pełnił obowiązki wiceprezesa; w 1940 r. otrzymał nominację na stanowisko wiceoficjała Sądu Biskupiego i został odznaczony godnością kanonika honorowego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej; aresztowany 16.03.1942 r. i wraz z grupą 61 Sandomierzan wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, stąd do Dachau, gdzie zmarł 24 grudnia 1942 r.; proces beatyfikacyjny w toku.

Modlitwa o łaski przez wstawiennictwo sługi Bożego ks. Antoniego Tworka
Panie, Jezu Chryste,
Ty Słudze Bożemu
Księdzu Antoniemu
dałeś udział w swojej Męce
przez wytrwałe,
aż do śmierci znoszenie udręk
i prześladowań dla chwały Twojego Imienia.
Za jego przyczyną umocnij naszą wiarę
i udziel łaski .......
o którą Cię z ufnością prosimy.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Amen.

4. Sługa Boża m. Kolumba Róża Białecka (1838-1887)

Urodzona 23 sierpnia 1838 r. w Jaśniszczach, pow. Brody, w głęboko religijnej, wielodzietnej rodzinie ziemiańskiej; mając lat 19 wyjechała do nowicjatu sióstr dominikanek w Nancy we Francji; po złożeniu ślubów w 1859 r. wróciła do Polski i założyła klasztor sióstr dominikanek w Wielowsi k/Sandomierza. Ich celem była praca apostolska wśród opuszczonej ludności wiejskiej, prowadzenie szkoły parafialnej, katechizacja dzieci i młodzieży, posługa samarytańska świadczona chorym po domach. Zmarła 18 marca 1887 r. Odznaczała się całkowitym zaufaniem do Opatrzności Bożej i szczególnym nabożeństwem do Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie; z kultem Eucharystii łączyła gorące nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Proces beatyfikacyjny został rozpoczęty w 1980 r.

Modlitwa o łaski przez wstawiennictwo sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej
Wszechmogący, wieczny Boże,
Tobie przez ręce Maryi poświęciła siebie
Sługa Boża Matka Kolumba,
która żyła jedynie dla Jezusa w Eucharystii.
Proszę Cię,
naucz mnie za jej wzorem
być wrażliwym na działanie Ducha Świętego,
stale trwać i postępować w pobożności eucharystycznej
i gorącej miłości do Matki Twego Syna.
Wejrzyj na żarliwość jej oddania się Tobie
i udziel mi przez jej wstawiennictwo łaski .......
o którą Cię proszę.
Amen.

Nadesłane artykuły opublikowane w serwisie internetowym są własnością autorów.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011