
Piękno staszowskiego kościoła Św. Bartłomieja

Perłę manieryzmu czyli kaplicę grobową rodziny Tęczyńskich pw. Matki Bożej Różańcowej oraz średniowieczne i renesansowe malowidła ścienne można było podziwiać w kościele pw. Świętego Bartłomieja w Staszowie podczas tegorocznego odpustu parafialnego. Kościół mimo, iż na co dzień zamknięty ze względu na prowadzony w nim remont, z racji na przypadające święto patrona parafii 24 sierpnia 2008 roku decyzją ks. Henryka Kozakiewicza, proboszcza parafii został dla wiernych otwarty. We wnętrzu XIV-wiecznej świątyni przez cały dzień odbywały się uroczyste Msze Święte. Miały one charakter dziękczynienia Bogu za 666 lat istnienia kościoła na ziemi staszowskiej i za dotychczasowe dzieło odnowy świątyni. - "Dziś ciesząc się z wykonanych prac, dziękujemy Bogu za czas, który nam dał na podjęcie trudu odnowy naszej świątyni. Jestem wdzięczny za okazaną pomoc i wsparcie dla dzieła odnowy naszej wspaniałej świątyni, wiekowo najstarszej na Ziemi Staszowskiej. Wspólnym wysiłkiem ocalmy ten wspaniały zabytek Matkę Staszowskich Kościołów dla przyszłych pokoleń staszowian" - mówił do wiernych ks. Henryk Kozakiewicz, proboszcz parafii. Nie zapomniano także o zmarłych mieszkańcach miasta. Za nich modlono się w przed dzień uroczystości parafialnych podczas wieczornej Mszy Świętej sprawowanej na miejscowym cmentarzu.
W dniu święta patrona parafii wierni mogli podziwiać efekt prac konserwatorów Eweliny i Marcina Gruszczyńskich z Krakowa. Niezwykłe wrażenie powodowały freski przedstawiające postać świętego Bartłomieja. Malowidło, które odsłonięte zostało w ubiegłym roku mieszkańcom miasta udostępnione do wglądu zostało dopiero teraz. Przedstawia ono postać patrona parafii, który wchodzi do nieba niosąc na kiju swoją ludzką skórę. Datuje się je na lata 1460-1480. Poza tym imponująco prezentowały się również późnorenesansowe dekoracje ornamentalne i figuralne, nisza na Najświętszy Sakrament z otaczającymi ją fragmentami malowideł, marmurowe epitafium ks. Macieja Dajewskiego z 1664 r., fresk z postacią św. Leonarda, a także odkryty fragment ostrołukowego okna z dekoracją roślinną z początku XVI w. Dodatkową atrakcją z okazji uroczystości odpustowych była loteria fantowa zorganizowana przez parafialny zespół katechetów. Dochód z niej przeznaczony został na rzecz renowacji świątyni.
Obecnie nadal trwają prace nad renowacją malowideł ściennych, odnawiany jest również drewniany krucyfiks tęczowy. Na konserwację czekają jeszcze dwa boczne późnobarokowe ołtarze poświęcone świętemu Jackowi Odrowążowi z obrazem z początku XVIII w. oraz świętej Annie Samotrzeć z obrazem na desce z XVI w., jak również rokokowa ambona i kamienna chrzcielnica z obrazem przedstawiającym chrzest Chrystusa w Jordanie z XVIII w. Warto zaznaczyć, iż renowacja kościoła trwa od 2002 r. Dotychczas udało się już wykonać wymianę więźby dachowej, w całości pokryć dach blachą miedzianą. Wyremontować tynki zewnętrzne, uzupełnić pęknięcia, odgrzybić ściany i wykonać nową elewację. Ponadto nowy blask odzyskała dzwonnica, mur przykościelny od ulicy szpitalnej, stara plebania oraz Kaplica Matki Bożej Różańcowej zwana Kaplicą Tęczyńskich.
Agata Bazak