Msza święta pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi w dominikańskim kościele pw. św. Jakuba była głównym wydarzeniem drugiego dnia Diecezjalnego Kongresu Różańcowego. - Po to jest ten Kongres, ażeby wyjść z Wieczernika i rozwiązywać nasze problemy mądrze i wytrwale i być człowiekiem sumienia - mówił w homilii dominikanin o. Stanisław Maria Kałdon z Krakowa. Kaznodzieja wzywał, by nie zagłuszać głosu sumienia, choć jest on czasem trudny i wymagający. Potrzeba angażować się w dobro, pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się na zło. - Mam wziąć do ręki na nowo mój różaniec - powtarzał o. Kałdon. Po Mszy świętej wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Różańcowej na Rynek Starego Miasta, którą poprowadził bp Edward Frankowski. Jej uczestnicy odmawiali radosne tajemnice Różańca.
Na sandomierskim Rynku bp Dzięga zawierzył Maryi wszystkie sprawy, które nurtują współczesnego człowieka. - Teraz w godzinie naszego narodowego apelu, stajemy przed Tobą, Maryjo, w centrum Twojego miasta. Sercem ogarniamy to wszystko co jest dla nas ważne i święte, to wszystko co chcemy odmienić na lepsze, to wszystko co jest światłem i nadzieją życia naszego, co jest nadzieją rodzin naszych, miast naszych - modlił się biskup sandomierski. Zgromadzeni odśpiewali Apel Jasnogórski i udali się do Katedry. Procesję z obrazem Maryi Różańcowej poprowadził bp Marian Zimałek, który na zakończenie udzielił błogosławieństwa.
Natomiast przez cały dzień we wszystkich kościołach Sandomierza trwały modlitwy i nabożeństwa różnych środowisk i wspólnot kościelnych, na które przybyło wielu pielgrzymów z diecezji.
Natomiast przez cały dzień we wszystkich kościołach Sandomierza trwały modlitwy i nabożeństwa różnych środowisk i wspólnot kościelnych, na które przybyło wielu pielgrzymów z diecezji. I tak w Domu Katolickim modlitwie różańcowej młodzieży licealnej i studenckiej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik. W katedrze Mszę świętą celebrował biskup sandomierski Andrzej Dzięga dla członków ruchu Światło-Życie i KSM-u. W kościele św. Jakuba odbyła się modlitwa Kółek Różańcowych, członków III Zakonu Dominikańskiego i III Zakonu Franciszkańskiego, której przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny. W kościele św. Pawła Mszę świętą dla harcerzy, uczestników Światowych Dni Młodzieży i pielgrzymek pieszych na Jasną Górę odprawił bp Henryk Tomasik, natomiast dla rodzin, członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kościoła Domowego, doradczyń i doradców życia rodzinnego - biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego Mszę świętą dla dzieci szkół podstawowych celebrował ks. inf. Edmund Markiewicz, a dla młodzieży gimnazjalnej ks. inf. Roman Chwałek. W kościele św. Józefa Mszę świętą dla chorych, ich opiekunów i podeszłych wiekiem odprawił ks. inf. Ignacy Ziembicki, a dla pracowników Służby Zdrowia i Domów Pomocy Społecznej biskup kielecki Kazimierz Ryczan. W kościele św. Michała Mszę świętą sprawował bp Wacław Świerzawski, a dla członków Kół Przyjaciół Seminarium Duchownego ks. Jan Biedroń, wicerektor WSD. W kościele Świętego Ducha Mszę świętą dla opiekunek parafialnych członków i pracowników "Caritas", niepełnosprawnych celebrował bp Marian Zimałek, a dla osób życia konsekrowanego biskup senior diecezji krakowskiej Albin Małysiak. W kościele Księży Pallotynów modlitwie wspólnot wspierających misje przewodniczył bp Edward Frankowski, a czczicielie Matki Boskiej Fatimskiej modlili się pod przewodnictwem bp. Mariana Zimałka. W kościele Matki Bożej Królowej Polski Mszę świętą dla Rodziny Radia Maryja celebrował ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa, a dla członków ruchów i stowarzyszeń katolickich: Akcji Katolickiej, Neokatechumenatu biskup pomocniczy diecezji radomskiej Stefan Siczek.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)