
Sympozjum o Słudze Bożym ks. W. Granacie

W ramach toczącego się procesu beatyfikacyjnego ks. Wincentego Granata 10 grudnia 2011 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyło się sympozjum poświęcone Słudze Bożemu. W konferencji zatytułowanej Humanitas Sługi Bożego ks. Wincentego Granata uczestniczyli biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy Edward Frankowski, profesorowie KUL oraz innych uczelni katolickich, a także krewni, uczniowie i przyjaciele ks. Granata oraz kapłani diecezjalni, siostry zakonne, klerycy i studenci z innych ośrodków teologicznych.
Podczas wprowadzenia ordynariusz sandomierski wskazał na osobę ks. W. Granata jako tego, który nie tylko pisał i mówił o Kościele, ale go miłował i mu służył. - Sługa Boży Wincenty Granat dużo pisał i mówił o Kościele. Porównywał go do budowli, która wznosi się ponad wszystkie czasy i granice ludów. Budowli, która istnieje w konkretnym momencie historii. W tamtych trudnych czasach, kiedy podobnie jak dzisiaj ludzie z kręgów polityki i posłuszne im media przedstawiały Kościół jedynie w sposób negatywny, kiedy starano się zniechęcić do niego ludzi, kiedy usiłowano podzielić wiernych i duchownych, Sługa Boży ukazywał prawdziwe oblicze Kościoła. Nauczał, że w społeczności Kościoła krążą zawsze prawda i dobro, które zstępują od Boga przez Chrystusa. Umacniał Kościół przez rozwijanie relacji między świeckimi i duchowieństwem - mówił do zgromadzonych bp K. Nitkiewicz. Odnosząc się do kapłańskiej posługi Sługi Bożego biskup mówił: - Ktoś powiedział, że kapłan jest nieraz dla ludzi jedyną Ewangelią, którą przeczytali w swoim życiu. Ksiądz Granat był taką właśnie świętą księgą przez swoją pracę naukową. Był jednocześnie, jako pasterz Kościoła konkretnym dowodem na to, że tenże Kościół jest dla każdego otwarty i przyjazny, że kocha wszystkich bez wyjątku i mocą otrzymaną od Chrystusa uchyla człowiekowi nieba w sensie dosłownym i przenośnym - dodał pasterz diecezji.
Sympozjum prowadził ks. Zdzisław Janiec, postulator trwającego procesu beatyfikacyjnego ks. Wincentego Granata. Podczas sympozjum referaty wygłosili: ks. prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk nt. Idea wolności w personalizmie ks. prof. W. Granata, ks. prof. dr hab. Walerian Słomka Sługa Boży ks. W. Granat - świętość nadzwyczajna w zwyczajności, zaś s. Halina Szumił przedstawiła badania naukowe Sługa Boży ks. W. Granat w świetle dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa PRL. Osobiste świadectwo o ks. W. Granacie przedstawili Piotr Gach, profesor KUL i Maria Wrzeszcz redaktorka Encyklopedii Katolickiej.
Zakończeniem spotkania była Msza święta sprawowana w kościele seminaryjnym. Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup Henryk Tomasik ordynariusz radomski. Podczas kazania ks. Krzysztof Guzowski mówił o rozumieniu i drodze do świętości Sługi Bożego. - Świętość ks. W. Granata przejawiała się w wierności Bogu w powszednim życiu i posłudze. Była to świętość codzienna i tu tkwi jej niezwykłość. A osoba Chrystusa była dla Sługi Bożego podręcznikiem w drodze do jej zdobycia - mówił kaznodzieja. Po wspólnej modlitwie otwarto i poświęcono Oratorium Sługi Bożego ks. Wincentego Granata w gmachu seminarium. Scenariusz urządzenia ekspozycji noszącej tytuł Przez prawdę do miłości opracowała Urszula Stępień, kustosz z sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego, zaś prace plastyczno-graficzne wykonał artysta Marcin Cebula z Sandomierza. - Na wystawie zostały pokazane w sposób chronologiczny najważniejsze etapy życia ks. Granata. Można na niej zobaczyć kopie dokumentów, liczne fotografie, a także ikonografię Sandomierza z okresu życia ks. Granata - wyjaśniła Urszula Stępień. Oratorium zawiera także dział, gdzie umieszczono wspomnienia różnych osób zatytułowane Wciąż żyje w pamięci oraz informacje na temat procesu beatyfikacyjnego. W wystrój Oratorium wkomponowano także ołtarz, przy którym duchowny sprawował liturgię, jako kapelan sióstr służek Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu oraz zaaranżowano gabinet z jego biurkiem.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)