
Świętowano jubileusz 15. lecia KSM w diecezji

Jubileusz 15-lecia ponownego erygowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji sandomierskiej oraz 75-lecia od początków istnienia KSM w Polsce, uroczyście świętowano w Sandomierzu 24 maja 2008 roku. Tego dnia odbył się także II Diecezjalny Kongres KSM pod hasłem "Błogosławieni czystego serca" oraz XVII Zjazd Druhen i Druhów KSM z całej diecezji. Centralnym punktem Jubileuszu była Msza Święta w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Andrzej Dzięga, a koncelebrowali m.in. bp Edward Frankowski i ks. Jacek Uliasz, diecezjalny asystent KSM. W homilii mszalnej bp Dzięga przywołał postać Jana Pawła II i podkreślił jego wielkie zatroskanie o młodzież w ciągu całego swojego pontyfikatu. - Jan Paweł II jakby chciał nam pokazać: zadbajcie o młodzież, to młodzież jest ważna, jest w stanie ruszyć z posad bryłę skostniałą tego świata, młodzież jest w stanie zawierzyć i pójść - mówił ordynariusz. Biskup sandomierski stwierdził, że w młodzieży jest ogromna czystość serc, szczerość spojrzenia, wielka radość bycia we wspólnocie oraz wielka radość współpracy z Bogiem. W czasie Eucharystii bp Dzięga poprosił także druhny i druhów KSM, aby napełnieni wiarą, nieśli ją w całe ich życie oraz owocną i pełną dobrych czynów przekazali następnym pokoleniom.
Podczas Mszy Świętej bp Dzięga zaaprobował oraz podpisał moratorium na wykonywanie aborcji. Ordynariusz powiedział, że "dziś toczy się walka o życie pod sercem matki. Część świata rozkochana w tym darze życia chce go chronić i ukazać jako skarb i źródło radości, ale są ludzie, którzy na takie życie patrzą ze strachem, a nawet z nienawiścią. Potrzebne jest nowych ludzi plemię, odważnych, radosnych, rozkochanych w Bogu i przez Boga rozkochanych w człowieku, także nienarodzonym." Moratorium to jest wspólną deklaracją Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Podpisali je także m.in. bp Edward Frankowski oraz prezesi KSM i DIAK. Podpisujący moratorium pragną wspierać wszelkie poczynania na rzecz zagwarantowania pełnej ochrony prawnej ludzkiego życia oraz domagają się jego ogłoszenia przez ONZ. Czytamy w nim m.in.: "Uznajemy za konieczne zmianę wszelkich zapisów prawnych, które powinny gwarantować prawo do życia każdemu człowiekowi od poczęcia do naturalnej śmierci. (...) Prosimy wszystkie podmioty życia społecznego o odwagę w poparciu moratorium, nakłaniamy szczególnie środki masowego przekazu do propagowania tej broniącej życia inicjatywy z pobudek ludzkich".
Na zakończenie Mszy Świętej młodzież, jako wyraz wdzięczności za ciągle okazywaną miłość i troskę o nich, nadała bp. Andrzejowi Dziędze honorowe członkowstwo w KSM. Biskup podziękował i stwierdził, że od tej pory ma prawo czuć się nieustannie młodym.
Podczas jubileuszowej sesji Kongresu, jaki odbył się wcześniej w Domu Katolickim, przybyli goście wysłuchali prelekcji oraz przypomnieli sobie, co Jan Paweł II powiedział młodzieży w Sandomierzu 12 czerwca 1999. Ks. Zbigniew Szostek, kustosz relikwii bł. Karoliny Kózkówny z Zabawy w diecezji tarnowskiej ukazał czystość w świetle życia i śmierci bł. Karoliny, zaś państwo Guzikowie z Ruchu Czystych Serc przedstawili czystość w odniesieniu do narzeczeństwa i małżeństwa. Ewa i Lech Kowalewscy z Gdańska wytłumaczyli zebranym "Dlaczego pro life". Uroczystościom towarzyszyła obecność relikwii bł. Karoliny Kózkówny. Przyniesiono je w procesji z kościoła Św. Michała do Domu Katolickiego, a następnie przeniesiono do katedry, gdzie oficjalnie zakończono ich peregrynację w diecezji. Uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Komorowa. Z okazji Jubileuszu zaprezentowano także wystawę historyczną "KSM wczoraj, dzisiaj, jutro". Po południu odbyła się jeszcze sesja robocza XVII Zjazdu KSM, podczas której wybrano nowy zarząd.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)