Centrum Współpracy Polsko-Węgierskiej powołał do istnienia bp Andrzej Dzięga podczas konferencji "Polska - Węgry wspólne dziedzictwo" zorganizowanej 10 maja br. w Sandomierzu. Centrum ma na celu bliską współpracę naukową, kulturalną i duszpasterską między diecezją sandomierską i archidiecezją Esztergom - Budapeszt w duchu wołania Jana Pawła II o jedność narodów Europy w Jezusie Chrystusie. Prowadzenie badań naukowych oraz podejmowanie szeroko rozumianych inicjatyw kulturalnych i religijnych w zakresie współpracy z Węgrami bp Dzięga zlecił dyrektorowi Instytutu Teologicznego w Sandomierzu, ks. Janowi Zimnemu.
Po południu kard. Péter Erdö, prymas Węgier odsłonił i poświęcił umieszczoną na ścianie Instytutu Teologicznego tablicę upamiętniającą tysiącletnie więzi Węgier i Polski. Napis na tablicy widniej napis w języku polskim i węgierskim: "Dla upamiętnienia tysiącletniej więzi Węgier i Polski zapoczątkowanej w Jezusie Chrystusie przez Świętych obu narodów św. Stefana Króla i św. Jadwigę Królową oraz innych Świętych, monarchów i wielkich przodków którzy ugruntowali tę jedność". Inicjatorem i fundatorem pamiątkowej tablicy jest Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Następnie Prymas Węgier wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w Domu Katolickim w Sandomierzu. Prymas poinformował, że w seminarium duchownym w Estergom zostanie otwarty wydział badań archiwalnych średniowiecznych. Przypomniał też fakt, że metropolia Estergom przez 770 lat graniczyła z archidiecezją krakowską, w skład której wchodziła ziemia sandomierska.
Zobacz także:
Dekret powołujący Centrum Współpracy Polsko-Węgierskiej