
W diecezji zakończył się Rok Różańca

W sobotę przed uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata zakończył się w diecezji sandomierskiej trwający od I Niedzieli Adwentu 2002 roku Rok Różańca Świętego. Dzień ten stał się zarazem Diecezjalnym Dniem Wspólnoty Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji sandomierskiej pod patronatem Akcji Katolickiej, która jutro - w święto Chrystusa Króla Wszechświata obchodzi swe święto patronalne.
Najważniejszym celem Roku Różańca była zachęta, by członkowie rodzin wspólnie odmawiali różaniec. W kurii diecezjalnej został powołany zespół, który pod przewodnictwem bp. Mariana Zimałka opracował program obchodów Roku Różańca w diecezji.
Bp Andrzej Dzięga wydał z tej okazji list pasterski, w którym pisał: "Wiemy, że w wielu rodzinach różaniec jest już wspólnie odmawiany każdego dnia, jeszcze więcej jest rodzin, które sięgają do tej formy modlitwy przynajmniej w niedzielę. Prawie we wszystkich rodzinach natomiast są osoby, które na różańcu się modlą i które różaniec kochają. Jestem dlatego przekonany, że pozostaje tylko kwestią czasu i kwestią pewnej odwagi członków poszczególnych rodzin katolickich, aby różaniec był w domu odmawiany głośno. Nie tylko zachęcam Was do takiej codziennej modlitwy, ale zapewniam, że wniesie ona wiele pokoju, miłości i radości w życie Waszych rodzinnych wspólnot."
Podczas wizyty duszpasterskiej, tzw. kolędy księża przekazali każdej odwiedzonej rodzinie List apostolski Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae" o Różańcu Świętym.
W dniach od 16 do 17 stycznia 2003 r. przedstawiciele diecezji uczestniczyli w Ogólnopolskim Sympozjum Mariologiczno-Maryjnym na Jasnej Górze na temat "Światło tajemnic różańcowych w nauczaniu Jana Pawła II".
1 marca br. w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu odbyło się sympozjum o tematyce różańcowej. Dominikanin, o. Andrzej Konopka ukazał Bractwo Różańcowe, istniejące od 1597 roku przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu, jako wzór grupy modlitewnej. - Bractwa różańcowe jednoczą ludzi wszystkich stanów: bogatych i biednych. W latach, gdy ludzie wierzący poszukują kontemplacji, różaniec jest odpowiedzią i jednocześnie darem dla wszystkich, którzy będą poszukiwać głębszego zaangażowania w modlitwę - mówił o. Konopka. W programie Sympozjum nie zabrakło też świadectw. - Kiedy byłam w szpitalu to najważniejszą rzeczą dla mnie był różaniec. Podczas gdy dzieci trzymały w rękach maskotki, ja w chwilach trudu i bólu trzymałam w ręku różaniec, bo wiedziałam, że wtedy nic złego nie może mi się stać - to świadectwo Eweliny z Iwanisk.
W okresie Wielkiego Postu poszczególne parafie przeżywały parafialny dzień Różańca. Na szczególną uwagę zasługuje procesja różańcowa ulicami Ożarowa i peregrynacja różańca w rodzinach parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.
Podczas nabożeństw majowych i październikowych czytane były czytanki o tematyce różańcowej.
W maju i czerwcu odbyły się dekanalne kongresy różańcowe, na które składały się m.in.: całodzienne czuwania, Msze święte z homiliami o tematyce różańcowej, modlitwa różańcowa odmawiana przez wspólnoty parafialne, procesje różańcowe, nabożeństwa fatimskie, apel Jasnogórski i konferencje.
Najważniejszym wydarzeniem Roku Różańcowego był Diecezjalny Kongres Różańcowy zorganizowany w dniach od 22 do 24 sierpnia br. Zainaugurowany został Mszą świętą koncelebrowaną przez blisko 100 kapłanów pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Józefa Życińskiego. W słowie wstępnym bp Andrzej Dzięga nawiązał do listu Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae, który był inspiracją do zorganizowania Kongresu i parafialnych dni różańcowych. Wspomniał też o pierwszym Diecezjalnym Kongresie Różańcowym, który miał miejsce w Sandomierzu przed 55 laty.
Drugiego dnia po Mszy świętej w kościele św. Jakuba wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Różańcowej na Rynek Starego Miasta, którą poprowadził bp Edward Frankowski. Na sandomierskim Rynku bp Dzięga zawierzył Maryi wszystkie sprawy i problemy, które nurtują współczesnego człowieka. Natomiast przez cały dzień we wszystkich kościołach Sandomierza trwały modlitwy i nabożeństwa różnych środowisk i wspólnot kościelnych, na które przybyło wielu pielgrzymów z diecezji.
Centralne uroczystości kongresowe odbyły się w niedzielę 24 sierpnia na placu celebry papieskiej, gdzie zgromadzili się wierni z całej diecezji sandomierskiej. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Wieczorem w procesji maryjnej wierni pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura odprowadzili obraz Matki Bożej Różańcowej do kościoła ojców dominikanów - św. Jakuba, gdzie jest czczony jako łaskami słynący. Bp Mazur złożył na ręce biskupa sandomierskiego wotum - różaniec zrobiony z kamieni syberyjskich. Wyjaśnił, że jest on katechizmem czasów łagrów i prześladowań, jest symbolem świadczącym, że dzięki tej modlitwie wiara przetrwała, tam gdzie było prześladowanie chrześcijan.
Przez cały rok po każdej Mszy świętej w niedziele i święta wierni wraz z kapłanami odmawiali różaniec, a w III niedzielę miesiąca, odbywały się w godzinach popołudniowych nabożeństwa różańcowe.
Przedłużeniem Roku Różańcowego będzie peregrynacja figury Matki Bożej Fatmiskiej w parafiach diecezji. Rozpocznie się ona w I niedzielę Adwentu - 30 listopada w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)