W Sali Malinowej sandomierskiego Domu Katolickiego 25 lutego br. odbyła się wstępna konferencja prasowa przez ogólnopolskim sympozjum naukowym poświęconym kard. Zbigniewowi Oleśnickiemu, które odbędzie się w dniach 20-21 maja br. w Sandomierzu.
Tematy związane z konferencją "Zbigniew Oleśnicki jako książę Kościoła i mąż stanu. W 550 rocznicę śmierci" przedstawiali jej organizatorzy: znany polski historyk prof. dr hab. Feliks Kiryk z Krakowa, dyrektor Zofia Czub z sandomierskiego Muzeum Okręgowego oraz ks. dr Wiesław Wilk, reprezentujący Kapitułę Katedralną w Sandomierzu.
Wybitny mediewista prof. Feliks Kiryk, który następnego dnia na zamku kazimierzowskim odbierał honorowe obywatelstwo królewsko-biskupiego miasta Sandomierza w komunikacie, który stał się bardzo frapującym wykładem przedstawił niezwykłą postać pierwszego polskiego kardynała i wybitnego męża stanu Zbigniewa Oleśnickiego.
- 1 kwietnia 1455 r. kardynał Zbigniew Oleśnicki, będąc w Sandomierzu poczuł się źle. Spędzał tu jak zawsze okres Wielkiego Postu. Miał odprawić Mszę św. w intencji kanclerza koronnego Jana Koniecpolskiego. Dopełnił tego, z trudem jednak doszedł do domu, położył się do łoża i już z niego nigdy nie wstał... - tak rozpoczął swą gawędę prof. Kiryk. Bardzo trudno ogarnąć wielowymiarową postać urodzonego w Siennie i zmarłego w Sandomierzu, a więc przez całe życie mocno związanego z ziemią sandomierską biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Pierwszy Polak kardynał, mąż stanu, dyplomata, sekretarz królewski, humanista, dobrodziej uniwersytetów i świątyń nie do końca jest znany współczesnym. Naświetleniu okresu historycznego, w którym żył (1389-1455); kontrowersjom z nim związanym np. stosunku Oleśnickiego do husytyzmu, dynastii Jagiellonów czy oskarżeń o nepotyzm oraz wielorakim związkom kardynała z naszym regionem będzie poświęcona majowa konferencja naukowa. W Muzeum Okręgowym na zamku zgromadzą się badacze - historycy z całej Polski, którzy wygłoszą 14 wykładów i komunikatów. Prof. Feliks Kiryk reprezentujący krakowskie środowisko naukowe wygłosi na sympozjum wystąpienie na temat związków kardynała z Ziemią Sandomierską. W zachowanym testamencie pierwszy polski książę Kościoła uposażył wiele świątyń szeroko pojętej Sandomierszczyzny m.in. Sandomierza, Wiślicy, Pińczowa.
- Sandomierz posiada ogromne zasoby archiwalne nie do końca spenetrowane. To sytuuje miasto jako centrum wiedzy historycznej, wzbogacające naukę polską. Obecnie w Sandomierzu pracuję nad bardzo ciekawymi zbiorami archiwum Kapituły Katedralnej m.in. księgami rękopiśmiennymi czy pergaminami- mówi profesor - honorowy obywatel miasta Sandomierza.
Organizatorzy pragną, aby konferencja miała nie tylko wymiar regionalny, ale przede wszystkim ogólnopolski. Sprzyjać temu będzie honorowy patronat nad imprezą takich osobistości jak: kard. Franciszka Macharskiego z Krakowa, bpa Andrzeja Dzięgi z Sandomierza, Ministra Kultury RP, Burmistrza Miasta Sandomierza, Starosty powiatu sandomierskiego. Podczas jej trwania przewidziane są również wydarzenia towarzyszące m.in. ciekawe wystawy muzealne i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Organizatorem konferencji prasowej był tygodnik katolicki GOŚĆ NIEDZIELNY - patron medialny majowego sympozjum.
Ks. Roman Bogusław Sieroń (e-mail)