
Tarnobrzeska Droga Krzyżowa o trzeźwość narodu

Tradycją Tarnobrzega, w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, staje się ekspiacyjna Droga Krzyżowa, gromadząca wszystkie parafie tarnobrzeskie, które promieniście ze swoich kościołów dochodzą do miejsca, na którym w 1997 roku całe miasto zostało uroczystym aktem zawierzone Chrystusowi Królowi. Corocznie przypominane zostaję zobowiązujące słowa, które wówczas padły: Jezu Chryste, nasz Zbawicielu! Tylko Ty zatrzymasz powódź alkoholizmu, narkomanii, pornografii i wszelkiego zła moralnego w naszych rodzinach i społeczeństwie. Tylko Ty uchronisz nasze dzieci od demoralizacji, tylko z Tobą miłość będzie wzrastać w naszych domach.
Pragnienie wierności tamtym przyrzeczeniom każe tarnobrzeskim wspólnotom podejmować wielką modlitwę o dar trzeźwości dla miasta i Ojczyzny oraz dokonywać aktu ekspiacji za publiczne przyzwolenie na zwyczaje upowszechniające picie alkoholu przy każdej uroczystości, za rozpijających młodzież i dzieci organizatorów dyskotek oraz innych imprez, za sprzedawców, których nieodpowiedzialność i żądza zysku popycha do sprzedaży papierosów i alkoholu nieletnim, za obojętność wobec faktu, gdy ktoś pod wpływem alkoholu znęca się fizycznie i moralnie nad innymi, za nadużywanie alkoholu, którego skutkiem jest rozwiązłość, podeptanie świętości węzła małżeńskiego i doprowadzenie do rozbicia małżeństw, za spowodowane pod wpływem alkoholu wypadki drogowe i wypadki przy pracy, których skutkiem była śmierć czy kalectwo niewinnych osób - jak to rozbrzmiewało w piątek 19 lutego 2010 roku na tarnobrzeskim Serbinowie.
W tegoroczne ekspiacyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej całego miasta włączył się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. - Kiedy idziemy Drogą Krzyżową, idziemy za Chrystusem skazanym na śmierć, Chrystusem upadającym, Chrystusem oddającym za nas życie - mówił na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej ordynariusz. I tak, jak Jego ofiara przyniosła światu zbawienie, tak i nasza ofiara nie jest nigdy daremna. Dzisiejszą modlitwą ogarniamy wszystkich zniewolonych nałogami. Chrystus boleje widząc osoby uzależnione od alkoholu, od narkotyków. Chrystus cierpi w tych osobach. Dzisiaj podejmujemy wyrzeczenie za nich, aby na nowo odmienieni łaską Bożą stali się matkami, ojcami, ludźmi podejmującymi swoje zobowiązania, wyrażone przed Chrystusem w Jego Kościele. Dzisiejsza Droga Krzyżowa staje się naszą ofiarą za tych ludzi.
Po błogosławieństwie biskupa wszyscy zgromadzeni wraz młodzieżą oazową zaśpiewali hymn Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Serce wielkie nam daj.
Ks. Krzysztof Sudoł