Centrum Badań nad Myślą i Dziełem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka uroczyście otwarto i poświęcono 7 stycznia br. w Sandomierzu. Znalazło się w nim ponad 700 różnych pozycji katalogowych ofiarowanych przez abp. Tokarczuka diecezji sandomierskiej. Wśród nich są książki, wykazy prac naukowych, roczników i multimediów, obrazy, medale i odznaczenia, ponad 30 teczek ze zdjęciami oraz 91 tomów zeszytów pisanych codziennie ręcznie. Nowy ośrodek poświęcił osobiście abp Tokarczuk. Na zakończenie podpisano akt przekazania i przyjęcia zbiorów. Otwarcie Centrum poprzedziła sesja naukowa w 40-lecie sakry abpa Ignacego Tokarczuka, emerytowanego ordynariusza diecezji przemyskiej. Wykłady przedstawiające rys biograficzny abpa Tokarczuka oraz aktualność jego myśli w Kościele w Polsce wygłosili: ks. prof. dr hab. Marian Wolicki, dziekan WZNoS KUL w Stalowej Woli i ks. prof. dr hab. Józef Krasiński z UKSW - WSD w Sandomierzu. Ks. prof. Wolicki w swoim referacie podkreślił, że abp Tokarczuk bardzo aktywnie pełnił posługę duszpasterską, wielką jego troską było stworzenie gęstszej sieci kościołów i kaplic (powstało ich ok. 400), chciał uaktywnić laikat, bo on jest u podstaw Kościoła, dał się poznać jako prawdziwy patriota, a religijność ukazywał jako fundament życia społecznego oraz przyczynił się do powrotu religii do szkół. Ks. prof. Krasiński wskazując w sposób barwny na aktualność myśli arcybiskupa we współczesnym Kościele powiedział, że jest to bardzo światły, dynamiczny i charyzmatyczny pasterz, który zawsze swoim życiem ukazywał potrzebę budowania na fundamencie prawdy i dobra. Prelegent przypomniał, że przy tworzeniu przez metropolitę przemyskiego nowych parafii wzmagała się ofiarność, solidarność i odpowiedzialność wiernych za sprawy religijne, poprawiał się stan życia moralnego. - Myśl i pragmatyka pasterska to był liczący się polski wkład biskupa przemyskiego w światową eksplozję teologii laikatu w dobie Vaticanum II - stwierdził ks. Krasiński.
Przybyli goście uczestniczyli także we Mszy świętej dziękczynnej w kaplicy Instytutu, której przewodniczył Jubilat, słowo wprowadzające wygłosił biskup sandomierski Andrzej Dzięga, zaś homilię bp Edward Frankowski. Inicjatorem dzieła był ks. Jan Zimny, dyrektor Instytutu Teologicznego w Sandomierzu, wcześniej kapłan pracujący w diecezji przemyskiej, której ordynariuszem był abp Tokarczuk. Centrum, które będzie udostępniać materiały piszącym prace naukowe, zlokalizowano w sandomierskim Instytucie Teologicznym im. bł. Wincentego Kadłubka, przy ul. Mariackiej 9.
Abp Ignacy Tokarczuk urodził się w 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. we Lwowie. Jako kapłan pracował we Lwowie, diecezji katowickiej, Olsztynie, wykładał filozofię i teologię w KUL. Doktor filozofii. Papież Paweł VI ustanowił go 3 grudnia 1965 r. ordynariuszem diecezji przemyskiej. Utworzył 220 placówek parafialnych, doprowadził do wybudowania 400 nowych świątyń, bronił niezłomnie praw Kościoła i sprawiedliwości społecznej. Jan Paweł II w 1991 r. przyznał mu godność arcybiskupa. Od 1993 r. jest emerytowanym metropolitą przemyskim.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)