
Patronalne święto Służby Zdrowia

W liturgiczne wspomnienie św. Łukasza, ewangelisty, swoje patronalne święto obchodziła Służba Zdrowia. - Jest to dobra chwila, aby spotkać się, porozmawiać o problemach, które dotykają to środowisko, ale i podziękować za ich służbę na rzecz ludzkiego życia i za wszelkie dobro, które niosą ludziom cierpiącym i chorym - powiedział o. Tadeusz Pawłowski SAC, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia. Z lekarzami, pielęgniarkami, salowymi, pracownikami przychodni lekarskich oraz z innymi pracownikami białej służby spotkał się pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz na wspólnej Eucharystii w parafii pw. Chrystusa Króla w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie u księży pallotynów wraz z pasterzem diecezji Mszę świętą sprawowali kapelani szpitalni z terenu diecezji. Podczas homilii biskup podkreślił wielką wartość posługi służb medycznych, która czyniona jest z miłością i troską o bliźniego. - Ewangelia według św. Łukasza ukazuje nam Chrystusa, który uzdrawia duszę i ciało człowieka, okazując miłosierną miłość wszystkim potrzebującym. Lekarze, pielęgniarki, położne i inni pracownicy służby zdrowia, jeśli połączą swoje kompetencje z żywą wiarą będą urzeczywistniać właśnie takie działanie Chrystusa - mówił do zgromadzonych bp K. Nitkiewicz. Pasterz zaapelował także do ścisłej współpracy pracowników medycznych z kapelanami szpitalnymi w duchowej pomocy chorym i cierpiącym oraz pogłębianiu osobistej wiary i relacji z Bogiem.
Mimo wielu kłopotów borykających obecnie Służbę Zdrowia zastępca dyrektora sandomierskiego szpitala jest spokojny o dobro pacjentów chwaląc personel medyczny. - W sandomierskiej placówce obecnie zatrudnionych jest blisko 800 pracowników stanowiących personel szpitalny. W tym blisko 140 lekarzy, około 370 pielęgniarek i położnych, kilku ratowników medycznych oraz obsługa medyczno-techniczna. Dzięki ich pracy, w tym niełatwym dla służby zdrowia czasie, nasi pacjenci mają zapewnioną dobrą i fachową opiekę. Jak każda placówka zdrowia, my także borykamy się z wieloma problemami, najczęściej finansowymi. Zmieniają się obciążenia placówek zdrowia, rosną koszty leków i zabiegów medycznych, zaś kontrakt z NFZ jest stały, co powoduje, że czasami są trudności z domknięciem budżetu szpitala. Nieustannie zabiegamy o podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników, aby jakość usług medycznych była na najwyższym poziomie, bo przecież dobro i zdrowie pacjenta mimo tych trudności zawsze pozostaje priorytetem w naszej pracy - mówił Artur Krop, zastępca dyrektora sandomierskiego szpitala.
- W dniu naszego święta na pewno chcielibyśmy, aby problemy finansowe nie wpływały, na jakość naszej posługi, aby nasi pacjenci byli zadowolenia ze świadczonej pomocy a sam personel miał dużo satysfakcji z wykonywanej pracy - dodał dyrektor. O pełnym poświęcenia posługiwaniu lekarzy i pielęgniarek mówi także o. Tadeusz, kapelan szpitala. - Podczas mojego piętnastoletniego doświadczenia kapelana szpitalnego przekonałem się o wielkim poświęceniu tych osób na rzecz chorych i cierpiących. Szczególnie w obecnych warunkach, gdy personel jest zmniejszony służba zdrowia pracuje z dużym poświęceniem, choć czasami jest to niedoceniane. Dlatego chyba najlepszym życzeniem w tym dniu ich święta są słowa wdzięczności, które powinny popłynąć od samych chorych i ich rodzin - dodał o. Tadeusz Pawłowski SAC.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)