
Odbył się II Zjazd Polskiego Forum Rodziny


Na temat sytuacji polskich rodzin i nowych wyzwań duszpasterskich zastanawiano się podczas II zjazdu Polskiego Forum Rodziny w Sandomierzu w dniach 2-3 grudnia 2006 roku. Forum rozpoczęło się Mszą Świętą w katedrze, której przewodniczy bp Edward Frankowski. W homilii stwierdził, że trwałość ogniska rodzinnego jest środkiem decydującym o jakości życia społecznego, kulturowego, politycznego i gospodarczego. - Takie będzie młode pokolenie, taka gospodarka, taka kultura i taka polityka, jaka będzie rodzina, dlatego nie możemy być obojętni wobec tendencji niszczących podstawy rodziny - mówił kaznodzieja. Bp Frankowski przypomniał także, że władze państwowe powinny dbać o dobro każdej polskiej rodziny. Druga część spotkania odbyła się w Domu Katolickim. W obradach wzięli udział m.in. bp Andrzej Dzięga, poseł RP Dariusz Kłeczek i dr inż. Antoni Zięba. Zgromadzeni uczestniczyli także we wspólnej modlitwie brewiarzowej, dyskusjach oraz wysłuchali referatów. Referat nt. "Sytuacji rodziny w Polsce" wygłosił bp Edward Frankowski, a o nowych zadaniach duszpasterstwa rodzin ks. dr Czesław Murawski. Ks. Jerzy Król mówiąc o znaczeniu duchowości rodziców dla życia rodzinnego przypomniał o powołaniu małżonków do świętości. Powiedział, że w życiu małżeńskim duchowość winna być pielęgnowana i rozwijana, a małżeństwo w swoim sakramentalnym charakterze posiada trzy istotne filary bez których nie może funkcjonować jako małżeństwo ludzi wierzących i bez których trudno jest mówić o duchowości rodziny. Tymi filarami są modlitwa, wspólnota łoża małżeńskiego i wspólnota stołu. - Duchowość rodziny winna być zaangażowana w świat. Nie istnieje bez realnej i żywej więzi ze wspólnotą Kościoła, parafii, jest nie do pomyślenia bez świętowania Niedzieli. Jest nastawiona na słuchanie Magisterium Nauczycielskiego Kościoła - wyjaśniał ks. Król. Ks. dr Roman Sieroń w wykładzie o znaczeniu lectio divina w życiu rodzinnym stwierdził, że medytacja biblijna wypracowana przez wieki żywej wiary Kościoła zawiera w sobie nieprzebrane bogactwo teologiczne i ascetyczne. - Przeżywając współcześnie wiosnę odnowy biblijnej w Kościele, należałoby wrócić do Lectio Divina, szczególnie w życiu małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej. Do tej czcigodnej praktyki Kościoła wezwał wyraźnie Sobór Watykański II. Służyć ma temu powołane w Polsce w 2005 r. Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II - tłumaczył ks. Sieroń. Następnie dodał, że "upowszechnienie tej praktyki wpłynie na jakość życia wewnętrznego i modlitwy. Modlitwa ta daje wielki oddech duchowy. Otwiera na całą Biblię, na ojców Kościoła, na Sobór".
Patronat nad całością spotkania objął biskup sandomierski Andrzej Dzięga, zaś patronat naukowy Akademicka Rada Pedagogów Polskich. Organizatorami Forum byli: ks. Czesław Murawski z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Sandomierskiej oraz ks. Jerzy Król sekretarz Polskiego Forum Rodziny.
Polskie Forum Rodziny powołano 19 marca 2006 r. podczas spotkania modlitewno-dyskusyjnego w Sandomierzu. Forum jest miejscem dialogu i współpracy dla wszystkich, którzy pragną służyć dobru polskich rodzin, pomagać w pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą, opiece nad starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. PFR jest strukturą otwartą na wszelkie dobre inicjatywy w polityce prorodzinnej, zapewniające nowe miejsca pracy, pomniejszające rozmiary biedy, stwarzające szanse rozwoju dla młodego pokolenia. Forum jest konfederacją stowarzyszeń, ruchów i organizacji opowiadających się za poszanowaniem życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Jego celem jest także dowartościowanie znaczenia macierzyństwa i ojcostwa.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)